OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Kŕmenie

Potravou zebričiek sú krmivá rastlinného, živočíšneho a minerálneho pôvodu. Podstatnú časť kŕmnej dávky tvoria rozličné druhy semien ako proso( žlté, červené, biele atď.), senegalské proso (mohár senegalský), proso talianske(mohár taliansky), mohár, cirok obyčajný, lesknica, niger, ovos Voľne žijúce vtáky žerú polozrelé semená radšej než vysušené, preto ich vtákom chovaným v zajatí namáčame vo vode.Tým sa zvyšuje ich stráviteľnosť a biologická hodnota.

Semená burín:
Sú pre zebričky vhodnou potravou počas celého vegetačného obdobia. Skrmujeme ich v polozrelom i v suchom stave.Vhodné sú predovšetkým semená rebríčka, hviezdice prostrednej, púpavy prostrednej, púpavy lekárskej, kapsičky pastierskej, starčeka obyčajného, skorocelu väčšieho a iných burín.

Zelený krm:
Podávame ho vtákom počas vegetačného obdobia vždy čerstvý, v zimných mesiacoch sušený.Je zdrojom minerálnych látok a vitamínov a podporuje trávanie, preto je dôležitým doplnkom základnej zložky potravy.Podporuje chuť vtákov do žrania, rast mladého organizmu i kvalitu peria a má súčasne dietetické i liečivé účinky. Najvhodnejšie sú:
1) hviezdica prostredná- je zelený krm,ktorý zebričky obľubujú.Rastie po celý rok v dostatočnom nožstve.
2)púpava lekárska- podporuje trávenie, ale pre vysoký obsah vitamínu A pozitívne vplýva na rast mladého organizmu.Vhodne pôsobí na tvorbu krviniek a ovplyvňuje látkový metabolizmus.
3)pŕhľava- má vysoký obsah vitamínu A a vyšší obsah bielkovín než lucerna. Podávame ju čerstvú, nadrobno posekanú, v zime sušenú a rozdrvenú vo vajcových zmesiach.
4)lucerna- popri vysokom obsahu bielkovín a minerálnych látok je v nej zastúpený vápnik a železo. Podávame ju podobne ako pŕhľavu.

Ovocie a zelenina:
Je v nich veľké množstvo vitamínov a priaznivý pomer bielkovín, sacharidov a minerálnych látok.
Z ovocia sa najčastejšie skrmujú čerstvé jablká, ktoré vždy pred podávaním šúpeme, pretože šupka obsahuje popri trieslovinách a éterických olejoch aj ťažko stráviteľný tanín. Hrušky majú vyšší obsah cukrov ako jablká, sú ľahko stráviteľné a vtáči organizmus ich dobre zužitkuje.
Zo zeleniny má mymoriadny význam mrkva, ktorá je nepostrádateľná pri odchove mláďat. Je veľmi chutná a má aj vysoký obsah karoténu a cukrov. Zebričkám ju predkladáme nadrobno postrúhanú s vajcovým krmivom.pre zebričky je vhodný aj šalát, špenát, čakanka listnatá(šalátová), kučeravý kel, ružičkový kel a čínska kapusta.

Krmivá živočíšneho pôvodu:
Najlepším živočíšnym proteínovým krmivom sú vajcia hydiny.Obsahujú vitamín A, D, vitamíny skupiny B, E, kiselinu listovú a pantoténovú atď. Vtákom ich podávame vo forme vajcovej zmesi, ktorá sa skladá zo strúhanky(strúhaných piškót), mrkvy a natvrdo uvarených vajec. Môžeme ju obohatiť tvarohom, sušeným mliekom, sójovou múkou, varenou ryžou, sušenou múčkou z lucerny alebo pŕhľavy, porezaným šalátom, strúhaným jablkom, mladou púpavou a hviezdicou prostrednou. Môžeme ju obohatiť vitamínovými a minerálnymi prísadami,ako Roboran, Plastin atď. Je dôležitá súčasť krmiva počas celého reprodukčného obdobia vtákov.V tomto čase ňou kŕmime vtáky aj niekoľkokrát denne,ale vždy len v malých dávkach, lebo rýchlo podlieha skaze. Ak si urobíme zmes do zásoby,uskladňujeme ju v chladničke.

Minerálne látky a prísady:
Minerálne látky dodáva do živého organizmu aj voda,najviac ich je v tvrdej vode.Občas je vhodné podať vtákom minerálne vody.
Veľmi dobrým zdrojom minerálnych latok sú aj vajcové škrupiny, stará omietka, sépiová kosť, piesok atď.
Prísady do kŕmnych zmesí slúžia na dietetické doplnenie a biologické vyváženie potravy.Patria sem Spofavit(vodný roztok,obsahuje vit. A,D2,C,skupiny B atď.), Combinal(A,D2,D3,E,K1), B- komplex, Celaskon pulvis, Pangamin, Roboran, Plastin, Konvit a iné.

 

Zdieľať Hľadáte profesionálne informácie? Ešte ste ich nenašli? Zadajte svoj mail a my sa vám ozveme s profesionálnou podporou.
Email:
TOPlist